Нові експонати для одеських музеїв: митниця передала вилучені артефакти (ФОТО)
Одеська митниця передала музеям області цінні артефакти
Одеські митники активно протидіють незаконному вивезенню культурних цінностей за кордон, поповнюючи музейні колекції України. Усі виявлені при спробах контрабанди артефакти, після проведення експертиз та відповідних рішень суду й Експертно-фондової ради Міністерства культури України, передаються у власність держави і потрапляють до музеїв. Про це повідомляє Одеська митниця.
Нещодавно до музеїв Одеської області було передано 19 культурно-історичних цінностей. Зокрема, Ізмаїльський історико-краєзнавчий музей Придунав’я отримав молочник, цукерницю та підстаканник зі срібла, а також латунний викликний дзвіночок, виготовлені до 1917 року. Одеський історико-краєзнавчий музей поповнився срібним посудом, бронзовим бюстом Гітлера (датованим 1936-1945 роками), бойовими сокирами, кинджалами та козацьким списом, що охоплюють період від ІІ ст. до н.е. до XVII століття.
Серед археологічних знахідок виділяється сарматський залізний кинджал з кільцеподібним руків’ям, який датують ІІ ст. до н.е. – ІІ ст. н.е. Інший кинджал має іберійське походження з римським типом леза (І ст. до н.е. – І ст. н.е.). Серед трьох бойових сокир виділяється зразок скандинавського типу з посиленим лезом, датований 9-11 століттями. Також до музею передано дві сокири-чекани, характерні для кочівників півдня України-Русі (8-13 ст.), та бердиш із довгим держаком і лезом у формі напівмісяця, датований XVII століттям.
Крім того, до музеїв передано кулеподібний кістень, який належить до салтівсько-маяцької культури залізної доби (8-10 ст.), що поширилася на території сучасних Харківської та Донецької областей.
Нагадаємо, Київська митниця вилучила рідкісну гарднерівську порцеляну, яка була виготовлена в 19-20 століттях. Було кілька спроб пересилання за кордон у міжнародних відправленнях трьох рідкісних скульптур порцелянової фабрики Гарднера, вартістю 400 тисяч гривень. Ці порцеляни мають культурну цінність.