Співвласник «Цитруса»: Мій партнер Григорій не дарма вибрав для атаки мою дружину

Співвласник «Цитруса»: Мій партнер Григорій не дарма вибрав для атаки мою дружину

Навколо відомої мережі електроніки "Цитрус" розгорівся великий скандал, який призвів до того, що топ-менеджери і співробітники почали звільнятися з компанії. Причиною послужив конфлікт між двома співзасновниками Дмитром Зінченко і Григорієм Топалов, які в рівних частинах володіють мережею. В інтерв'ю виданню "ГОРДОН" Зінченко розповів, що діловий партнер скомпрометував його перед сім'єю і спробував відібрати частку в бізнесі.

Цього року мережа магазинів електроніки "Цитрус" відзначила 20 років. Її засновники - одеські бізнесмени Дмитро Зінченко і Григорій Топал. Сфери відповідальності партнери розділили відразу: Зінченко займався розвитком компанії, а Топал - безпекою. Таким чином вони працювали багато років і спільно змогли з невеликої регіональної компанії зробити одну з найбільших торгових мереж в Україні, в якій налічується 60 магазинів і понад дві тисячі співробітників.

Однак нещодавно стало відомо, що між власниками розгорівся конфлікт. Зінченко звинуватив Топала в спробі рейдерського захоплення. Що стало причиною суперечки, як сварки впливають на роботу мережі і її співробітників, в інтерв'ю виданню "ГОРДОН" розповів Дмитро Зінченко.

- На початку липня в інтернеті з'явилося ваше заяву про те, що "Цитрус" піддався рейдерському захопленню. Мережа працює по всій Україні, має тисячі співробітників, такий великий бізнес досить складно непомітно вкрасти. Могли б пояснити, що сталося?

- Події почали розвиватися ще в травні. Ми з моїм партнером Григорієм Топалов спільно ведемо бізнес 20 років, і, зізнатися, я не розумію, в який момент він міг так образитися на мене, щоб зважитися на захоплення компанії. Допускаю, що основний мотив простий, - гроші. Він недавно одружився вдруге, витрати зросли. Не виключено, що і раніше була певна заздрість, адже всі 20 років я був обличчям компанії. Можливо, ці переживання хтось підігрів. Але це тільки мої припущення, оскільки конструктивної розмови у нас з ним за два місяці так і не вийшло.

Про своє невдоволення Григорій ніколи не говорив вголос, претензій не висловлював. Думаю, він не дарма вибрав для атаки мою дружину Олену. Вона не захотіла дружити з новою дружиною Григорія, ніж сильно його образила.

На початку травня Топал розповів своїй колишній дружині, яка дружила з моєю дружиною, що у мене нібито роман з іншою жінкою, що я збираюся піти до неї, а дружину і 12-річного сина кинути ні з чим. Звичайно ж, та передала цю інформацію в усіх подробицях далі. Сказане нічого спільного з реальністю не мало, але провокація вдалася: Олена на емоціях написала Григорію гнівне повідомлення, не соромлячись у виразах. Той заявив, що образився і припинив з нами спілкуватися. Більш того, зробив скріншоти листування і став показувати їх нашим партнерам, розповідаючи, як несправедливо ми з ним вчинили. Ця ситуація послужила формальним приводом для сварки.

Після цього 8 травня мене на порозі офісу зустрів наш керівник служби безпеки і, опустивши очі в підлогу, пояснив, що отримав від Григорія вказівку мене не пускати. Я нагадав, що він повинен відійти в сторону і не втручатися, але на конфлікт не став йти.

- Ви пробували залагодити ситуацію?

- Я спробував поговорити з партнером через нашого спільного друга, але Топал передав у відповідь, що моя дружина сильно образила його і його сім'ю, тому він з нами розмовляти не буде. Мої вмовляння, що змішувати бізнес і приватне непрофесійно, не допомогли. Через якийсь час наш спільний друг все ж зібрав нас за столом переговорів.

Треба відзначити, що останні півтора року були дуже важкими для мене. У нас були різні кризи, труднощів, змінювався топ-менеджмент. Так чи інакше це лягало на мої плечі. В Одесі в два рази складніше, ніж в Києві, знайти талановитих топів, ніхто до нас їхати не хоче. Аналогічна проблема є в інших великих містах, і навіть в столиці складно закривати такі вакансії.

Тому в серпні минулого року я сам зайняв посаду СЕО і поєднував цю роботу з виконанням обов'язків відсутніх топів. Мені було некомфортно, важко і фізично, і морально, плюс грянув коронакрізіс, але на кону було все: доля компанії і 2000 робочих місць. А я за весь цей час навіть не взяв собі зарплату СЕО, тому що економив гроші компанії.

На зустрічі я пояснив, що досить працював безкоштовно і попросив для себе зарплату СЕО. Крім того, я був єдиним поручителем по боргах компанії. Так вчинити мене переконав Топал. Він не захотів ризикувати своєю нерухомістю, особливо після другого одруження. Оскільки я керував компанією і сам по собі не боягузливий людина, погодився піти йому назустріч і бути єдиним поручителем по всіх боргах. Але раз у нас розбіжності, ми - рівні партнери, я запропонував Гриші в рівній мірі відповідати за боргами компанії - а це 500 млн грн.

І останнє моє вимога стосувалася відшкодування дисбалансу по вилученій капіталу. За три роки Топал вилучив чималу суму, тому що нова сім'я, квартири, машини і так далі. Я як один з розумінням до цього ставився, сам практично не вилучав гроші, тому що компанія розвивалася, їй потрібні були значні оборотні кошти. Умовно кажучи, займався альтруїзмом. На що у відповідь почув: "А що ж ти нічого не брав? Треба було брати ".

По суті, у мене було три ключових умови: зарплата СЕО з початку року, поділ відповідальності за боргами компанії і вирівнювання дисбалансу по вилученій капіталу. Вважаю, ці озвучені моменти стали тригером, і він пішов ва-банк. Він попросив паузу подумати. Вже зараз я розумію, він готувався до нападу.

- І що ви зробили?

- Я заздалегідь всіх топів попередив, що зріє великий конфлікт, що так чи інакше вони виявляться втягнутими в нього, щоб люди могли морально підготуватися і мати можливість дистанціюватися від подій.

Поворотною для мене стала історія з мільйоном. У суботу, 13 червня, Григорій вранці раптом мені подзвонив. І заявив, що напередодні привіз в мій кабінет мільйон доларів готівкою. Чорну сумку з грошима він нібито залишив під столом. А чи не повідомив мені про це під дивним приводом: "Ти був зайнятий, я не хотів тебе турбувати". Ясна річ, ніяких грошей я не знайшов. Оскільки в офісі ведеться відеоспостереження, я попросив у службі безпеки відео, щоб подивитися, приходив хтось чи ні. За дивним збігом обставин камери в той день не працювали.

Зрозуміло, це було розлучення. Я знову запросив Топала поспілкуватися. Він на зустріч прийшов. Я запитав, чи не соромно йому? Ми стільки років разом пройшли як бойові товариші, як можна зараз так чинити? Він очі опустив, сказав, що гроші, напевно, хтось вкрав і він напише заяву в поліцію. Я запропонував йому подумати і вибачитися, щоб ми забули цю історію.

Але Григорій вирішив дограти спектакль до кінця. Через кілька днів я знайшов двері мого кабінету опечатаній. На висить папірці написано: проводяться слідчі дії, Приморський райвідділ МВС, номер ЕРДР, друк.

Я - до начальника служби безпеки. Він запевнив, що поняття не має, про що мова. Звичайно, він брехав.

Тому я подзвонив друзям і попросив їх дізнатися, що в поліції. Мені розповіли, що вранці прийшов мій партнер і попросив терміново зареєструвати кримінальну справу за фактом зникнення одного мільйона гривень (вже не доларів) в нашому офісі. Він нікого конкретно не звинувачував. В цей же день почав дзвонити слідчий, запрошувати мене, мого водія на допит. Так з'явився ще один спосіб попсувати мені нерви.

А незабаром настала кульмінація 1 липня Топал дав команду не пускати мене в офіс і представив співробітникам нового СЕО - свого кума Вадима Лисюка. Це колишній військовий і досить грубий людина, вже працював у нас в компанії, і ми з партнером його одного разу звільняли.

При цьому Топал людям сказав: "Дмитро Олександрович втомився, йому потрібен відпочинок. Ось новий СЕО. Всі питання вирішуйте через нього ".

Звичайно, мені відразу стали дзвонити працівники, з'ясовувати, що сталося. Вони розповідали, що в той день виставили купу охорони на всіх входах і виходах в офіс, тільки б мене не пускати. Але я вирішив взяти паузу і подивитися, що буде далі. Я розумів, що Топал не охолоне і справи кепські пахне.

- Ви сказали, що за вами велося стеження. Як ви прийшли до такого висновку?

- Є поняття відеомоніторингу. Він існує в багатьох компаніях, магазинах, офісах. І в "Цитрусі" теж. У нас з Григорієм була домовленість, що в моєму кабінеті і вітальні камер не буде. Але він мені неодноразово пропонував влаштувати стеження за членами моєї сім'ї, я здогадувався, що також можуть стежити і за мною. Але, правду кажучи, не хотів такого вірити.

Потім ці здогадки несподівано підтвердилися. У мій день народження, 8 липня, мій партнер зробив мені "подарунок": виклав в корпоративному чаті, доступ до якого має величезну кількість співробітників "Цитруса", сфабриковану інтимне відео з мого кабінету. За "дивним" збігом обставин в цьому корпоративному чаті виявився зовсім стороння людина (його звільнили раніше за крадіжку), який запросив туди і мою дружину. Їм було мало зганьбити мене на очах у всіх співробітників, вони ще й організували жваве обговорення деталей в цьому чаті. Серед людей, які влаштували відверте цькування моєї дружини, був і новий СЕО компанії. Він зник під анонімним ніком, але я дуже давно з ним знайомий, добре знаю його лексику і манеру спілкування. Я вважаю, що, зробивши цей брудний вчинок, Григорій та Вадим зовсім втратили свою чоловічу честь.

- І ваша дружина вас після всього цього не кинула?

- Моя дружина - дуже розумна жінка, відмінно розбирається в людях і прекрасно розуміє, що всі ці дії були жалюгідною помстою, мета якої очевидна: позбавити мене головною опори - моєї сім'ї. Олена відреагувала з властивим їй почуттям гумору. Не підтримали цю витівку і багато співробітників, деякі не побоялися висловити свою думку про такому низькому вчинок. Зрозуміло, мене хотіли деморалізувати.

Зате я отримав докази існування прихованої камери в моєму кабінеті. Оскільки саме Топал відповідав за безпеку і координував дії начальника служби безпеки, мені зрозуміло, хто цю стеження організував. До речі, викладене в чат сфабриковану відео було датовано 28 квітня. І це ще один аргумент, що підтверджує, що зовсім не сварка з моєю дружиною стала причиною нашого з Топалов конфлікту. Він давно почав готуватися і просто якийсь час збирав потрібний йому компромат. Мій діловий партнер явно перегнув палицю.

- Але в мережі досить скарг від колишніх співробітників про тотальне стеження у вашій компанії. Не могли ж ви їх не бачити?

- Раніше, коли я читав такі відгуки про тотальне стеження, камерах зі звуком, які мало не в туалеті стоять, вважав, що це у страху очі великі, працівники просто перебільшують. Мені шкода, що раніше не довіряв цій інформації.

Тепер я розумію, що стеження могла використовуватися не тільки для контролю, але і для шантажу співробітників. До слова, є факти, що також напівлегально прослуховувалися телефони співробітників, відстежувалася їх переміщення. А це незаконно. Подібні дії можливі тільки в рамках слідства і за рішенням суду. Це дуже токсична історія для всіх.

- В якому ви зараз статус?

- Щось Топалу вже вдалося віджати. Він відключив мене від усіх інформаційних джерел в компанії, від пошти і корпоративних чатів. Співробітникам під страхом звільнення заборонено зі мною спілкуватися. З кінця червня він перекрив мені доступ до фінансів компанії, дивідендів, надходжень від оренди (у нас є в спільному користуванні кілька об'єктів нерухомості). Фактично зараз він повністю контролює компанію, грошові потоки, фінансову діяльність і може робити що завгодно.

Зрозуміло, Топал НЕ провернув б це все самостійно. Деякі співробітники не змогли зайняти зважену позицію і встали на сторону мого партнера, допомогли йому здійснити захоплення компанії. Серед них виявилися фінансовий директор і керівник юридичного департаменту.

- Документи на бізнес у вас залишилися?

- Структура компанії у нас була типовою для України, коли активи розподілялися серед ряду компаній. Юридичної організацією бізнесу і оптимізацією податків якраз займався Топал. У більшості операційних компаній, де зосереджені основні активи, ні він, ні я не фігурували. І Григорій всіляко противився тому, щоб все правильно структурувати, щоб був холдинг з двома акціонерами.

Зараз, ретроспективно оцінюючи ситуацію, я розумію - це була навмисна гра, щоб не структурувати наші активи. Адже коли у тебе права власності, провернути таке свавілля набагато складніше.

У нас є компанія "Зт-Інвест", яка володіє всіма торговельними марками компанії, включаючи бренд "Цитрус", LAPTI, E-ton, Like.Bike і так далі. У ній два акціонера, які володіють рівними частками - я і Григорій Топал. Всі інші підприємства були на так званих номінальних директорів, якими є наші юристи, також зайняли сторону мого партнера в даному конфлікті.

Ще 24 червня вони переоформили на свою людину важливу для нашої групи компанію "плейсмент інвест", яка повністю належала моєму 74-річному батькові. Юристи поклали в стопку довіреностей, які він постійно підписує, акт прийому-передачі. Папа їм довіряв, тому що вони давно співпрацювали, і поставив не дивлячись підписи на всіх документах. Він навіть не підозрював, що може бути підступ. Але таким нехитрим чином компанія перейшла довіреній особі Топала. Йому продали корпоративні права за 1 тисячу гривень. Я про це дізнався випадково, коли взявся розбиратися з паперами.

Також обманним шляхом, підробивши підписи, забрали корпоративний автомобіль, оформлений на мою маму. І, до речі, машину переписали на одного мого колишнього партнера. Ось так, заручившись підтримкою юристів, мій екс-бізнес-партнер абсолютно нахабно діє за моєю спиною і не думає про наслідки.

- А якими можуть бути наслідки для компанії і її працівників?

- На даний момент "Цитрус" переживає відтік кадрів. Перш за все йде топ-менеджмент - люди, які доклали чималих зусиль для іміджу бренду (який, до слова, сьогодні оцінюється в $ 65 млн). Вже пішли керівник корпоративного університету і співавтор унікального проекту "ЦеКонстітуція" Фрол Харько, операційний директор Олександр Чистяков, керівник освітнього проекту Олександр Войтович, керівник онлайн-бізнесу citrus.ua Віталій Пилипенко, керівник служби підтримки клієнтів Юлія Тихончик. Ця втрата непоправна. І витік мізків триває.

Мені боляче говорити про це, але майбутнє представляється незавидною. На мою думку, сценаріїв може бути всього три: поглинання компанії третьою стороною, хоча це малоймовірно через наявність конфлікту між власниками; зникнення компанії; її перехід до Топалу, який просто кине співробітників, партнерів і кредиторів мережі, щоб заволодіти всіма її активами.

Але, незважаючи на все, я як і раніше володію 50% компанії. Мені чужого не треба, але свою частку в компанії я нікому дарувати не має наміру. І навіть якщо мій бізнес-партнер продасть свою частину кому б то не було, я свою не віддам. А значить, той, хто купить частину Топала, не отримає контрольного голосу в управлінні компанією і буде змушений розмовляти зі мною безпосередньо.

- Ви так спокійно про все розповідаєте, тому що вже знайшли спосіб вирішити конфлікт?

- Я майже весь липень прохворів коронавірусів і був на ізоляції. Повірте, це не найприємніше стан. І мені ще пощастило, що хвороба спіймали на самій ранній стадії, коли легкі зазнали незначних пошкоджень. Зрозуміло, я не збираюся дарувати комусь 20 років свого життя і половину компанії.

- А чому ви не звертаєтеся до суду?

- По суті мережу "Цитрус" - це цілий ряд юридичних осіб. І, як я говорив раніше, вони зареєстровані на номінальних осіб, а саме на представників різних служб компанії, які безпосередньо підпорядковуються Топалу (юристи, працівники служби безпеки, фінансисти). Це ускладнює вирішення конфлікту в правовому полі.

Ситуація з "Цитрус" - урок всім бізнесменам, які, створюючи бізнес на догоду оптимізації податкового навантаження, нехтують захистом своїх прав. Однак є й інші важелі впливу, тому ефективні способи точно знайдуться. (Сміється.)

Мені хотілося б розійтися з партнером мирно і цивілізовано. Однак точка неповернення в дружніх і ділових стосунках вже пройдена. Тому я дозволив ситуації охолонути. Мій партнер вирішив скористався паузою, яку я взяв, в тому числі з-за хвороби, і зробив, по суті, шахрайські дії, ще й втрутився в моє особисте життя, намагаючись повністю зруйнувати її. Зрозуміло, це мене відвернуло на час, але не зупинило. Я не сумніваюся в поверненні групи компаній "Цитрус" під мій контроль.

З одного боку, важливо відзначити, що бізнес - це найпростіший спосіб показати світу, у що ти віриш. Той унікальний досвід, який отримують покупці, приходячи в наші магазини, - це відображення мого уявлення про те, як люди повинні зустрічатися з інноваціями і відкривати майбутнє за допомогою технологій. Без цієї візії проект втратить свою конкурентну перевагу і перетвориться в чергові безликі квадратні метри, які торгують технікою.

З іншого боку, світ стає все більш і більш прозорим. Жодна дія за гранню закону та етики не залишається непоміченим. Більш того, низькі вчинки плямують не тільки власну репутацію, як вийшло з моїм партнером, але і репутацію контрагентів, які дають фінансування, права на дистрибуцію і входять в системні колаборації. Я точно знаю, що сучасним бізнесменам не по дорозі з людьми без честі. Саме тому я не сумніваюся у своїй перемозі.

Теги:

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб першими дізнатися про найважливіші події!


Владимир

3 червня 2021, 23:02

Если вы признаёте скрытые камеры правдой. то как быть с человеком которого тогда получается незаконно под давлением Топала, осудили ??? Вы должны тогда извинится перед ним и компенсировать ущерб или помочь ему.

Саша

16 лютого 2021, 15:05

Быстрее бы закрылась эта шарашкина кантора !!!!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть
Поділитися