Ботулізм в рибі: чому одеситам важливо не купувати морепродукти сумнівного походження

Ботулізм — це небезпечне та потенційно смертельне захворювання

На Одещині протягом періоду з 7 по 15 червня 2023 року було заборонено продаж 455,5 кг солоної, копченої, в'яленої риби та морепродуктів через відсутність необхідних документів, що підтверджують їх походження. За порушення вимог безпеки харчових продуктів, було притягнуто до адміністративної відповідальності 87 осіб на загальну суму 5202,00 грн.


Про це повідомляє ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області


Внаслідок зруйнування Каховської ГЕС спостерігається велика загибель риби, перероблення та споживання якої можуть призвести до серйозних харчових отруєнь, включаючи ботулізм — небезпечне та потенційно смертельне захворювання. Головне управління радить утриматися від покупки риби на незатверджених ринках та від її споживання будь-яким способом. Не піддавайте себе небезпеці, оскільки жоден спосіб приготування не зробить її безпечною для вас.


Рекомендації для безпечного харчування:


  • купуючи сушену та в’ялену рибу промислового виробництва, навіть в закладах торгівлі, звертайте увагу на її зовнішній вигляд, умови зберігання, наявність маркування із зазначенням дати виготовлення та терміну придатності;

  • бажано вживати консерви тільки промислового виготовлення, оскільки технологія та рецептура їх приготування розроблена з урахуванням профілактики ботулізму та з проведенням відповідного лабораторного контролю;

  • не вживайте консерви при найменшій підозрі на її недоброякісність, а саме не використовувати продукцію з бомбажних (здутих) банок.


Нагадаємо, що внаслідок повені, спричиненої підривом та руйнуванням дамби Каховської гідроелектростанції в Херсонській області, жахлива подія сталася на пляжі "Золотий берег". Тут було виявлено труп самця крапчатого оленя, який потрапив на морське узбережжя.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть
Поділитися